האם טיפול זוגי עובד עם נרקיסיסטים?

May 10, 2023 0 By admin

 

נכתב על ידי רנדי פיין, מומחה להתעללות נרקיסיסטית

הדרכה ותמיכה נרקיסיסטית להתעללות עם רנדי פיין
בכל מערכות היחסים יש קונפליקט. לכל מערכת יחסים יש תחומי קושי. תהיה צורה כלשהי של אי הסכמה ופגיעה בכל מערכת יחסים. מה שקובע מערכת יחסים מוצלחת הוא הנכונות והמחויבות של כל אחד מבני הזוג למצוא פתרונות שהם יכולים להסכים עליהם.

הסכמים כרוכים לרוב בפשרה. פשרה דורשת גמישות ואפשרויות. זה לא כרוך בהקרבה. הקרבה כרוכה בוויתור על היבט חשוב של העצמי כדי להועיל למישהו אחר, ולעולם לא לקבל אותו בחזרה. שמדלדל את מי שמקריב ומעניק את רעהו. האיזון של מערכת היחסים מושלך יותר ויותר עם כל הקרבה.

אמון בזוגיות ומחויבות להצלחתה יכולים בקלות להיהרס כאשר נמנעים או לא מטפלת זוגית ים בבעיות בין זוגות, כאשר אחד מבני הזוג מזלזל, שלילי או לא משתף פעולה, וכאשר הבעיות נמשכות זמן רב מדי ללא התערבות. בעיות שזוגות לא יכולים להתמודד איתם בעצמם כמו בגידה, שינוי מטרות, בעיות כסף, מין. עלול להתעורר שעמום וכו’. סוגים אלה של אתגרים בלתי פתורים עשויים להשפיע על הצלחתה ארוכת הטווח של מערכת יחסים מחויבת, והם נפתרים בצורה הטובה ביותר באמצעות טיפול זוגי.

מטרתו של המטפל הזוגי היא לעזור לבני הזוג לקבל תובנה רבה יותר לגבי דפוסי ההתנהגות; איך הם מתייחסים זה לזה, מקיימים אינטראקציה זה עם זה, והדרך שבה הם מתקשרים זה עם זה. כדי להגיע לתוצאות מיטביות בטיפול זוגי, על שני בני הזוג להיות מוכנים להשתתף בתהליך, לעשות את העבודה ולהתחייב לשינוי התנהגויותיהם.

האגודה האמריקאית לטיפול בנישואין ומשפחה, מדווחת כי 98 אחוז מהאנשים שהשתמשו בשירותי נישואין וטיפול משפחתי דירגו אותם כטובים או מצוינים. כמומחה ומאמן להתעללות נרקיסיסטית שעבד עם מאות הסובלים מהתעללות נרקיסיסטית ודיבר עם אלפים נוספים, אני מאמין שאחוז ההצלחה המדווח מנופח יתר על המידה. אני מטיל ספק בסטטיסטיקה כי לא רק שטיפול זוגי לא עובד לכולם, הוא לא עובד כשאחד מבני הזוג סובל מהפרעת אישיות נרקיסיסטית. באתר hbwvlaw.com נאמר כי “לפי המכון הלאומי לבריאות של ארה”ב ל-6.2% מאוכלוסיית ארצות הברית יש NPD. כלומר על כל 10 מקרי גירושין לפחות אחד מבני הזוג הוא נרקיסיסט”.

רוב האנשים נכנסים לטיפול זוגי מתוך כוונה לשנות את התנהגות בן הזוג. יעדים של התעללות נרקיסיסטית הולכים לפגישות טיפול אלו בתקווה שהמטפל יפקח את עיני בן זוגם עד כמה היא פוגעת ובכך יעזור לבני הזוג להחזיר את נישואיהם למסלולם. כאשר מתעללים נרקיסיסטים מסכימים לטיפול זוגי, הכוונה שלהם היא לשכנע את המטפל שהם מושלמים, שהם קורבנות להתעללות, ושבן הזוג שלהם אשם בכל מה שהשתבש במערכת היחסים שלהם.